Spoločne sa pozrieme na to, ako sa starať o vášho psíka v daždi alebo v zime. Nezáleží na tom, či ste hrdým majiteľom malého či veľkého plemene. Mráz, soľ, mokro, to všetko má neblahý vplyv na citlivý povrch ich labiek. Predíďte včas chorobám a popraskaným vankúšikom, ktoré sa zle hoja.

sníh

Možno nebudete patriť k tým, ktorí si potrpia na všetky módne výstrelky, ale aj obliekanie má svoje opodstatnenie. V chladnom období nejde len o štýlovú záležitosť, ale predovšetkým o funkčný doplnok. Základným predpokladom takéhoto oblečku je nepremokavosť a zvýšenie ochrany dôležitých častí tela pred zimou, ktorými sú krk, hrudník a bedrá. Doplniť ich môžu ešte pršiplášte pre psov. Väčšina veterinárov vám odporučí oblečenie pre maznáčikov len naozaj pri veľkej zime, inak by mohli byť veľa chúlostiví. U teplôt nad 5 stupňov Celzia to nie je potrebné. Pri prílišnom zahriatí sú nútení rýchlejšie dýchať chladný vzduch, tým hrozí ochorenie horných dýchacích ciest. Ak spoločne zmoknete, potom je potrebné sa dostatočne osušiť, aby ste predišli prechladnutiu. Oplatí sa voliť funkčné materiály, nie sú síce toľko moderné, ale ochránia.

Starostlivosť o labky

Z mrazu sa vášmu psíkovi môžu tvoriť medzi vankúšikmi praskliny, ktoré sčervenia a môžu prejsť v škaredé ekzémy. Preto je potrebné dbať na včasnú prevenciu. Zranenie navyše svrbí a dokáže poriadne bolieť.

buldok

Ako teda postupovať?

o Ako vyrazíte na prechádzku ošetrite je pomocou špeciálneho balzamu. Vyhnite sa aromatickým prípravkom.
o Pravidelne strihajte chĺpky, ktoré prerastajú medzi vankúšikmi.
o Po návrate packy prepláchnite vlažnou vodou a potom ich ošetrite zvlhčujúce mastičkou.
o U poranenej nohy použite dezinfekčný sprej. Pomôže aj obväz alebo neoprenová topánočka, aby sa všetko rýchlo zahojilo a už nič nebolelo.
o V zime určite posilňujte imunitný systém pomocou vitamínov a moc často nekúpte. To si nechajte na leto.
Váš psík potom bude spokojný a vy tiež. Užijete si dosť zábavy vonku aj doma.