Pre dieťa je jeho izba priestorom, ktorý pokladá za svoju komfortnú zónu. Cíti sa v nej bezpečí a keď dovŕši pubertu, premieňa sa na jeho svätyňu. Detská izba ovplyvňuje jeho nálady, a to je dôvod prečo vyberáme farby, ktoré rozjasnia priestor a podporujú pozitívne emócie. Je dôležité, aby svetlo, farby, priestor a nábytok s doplnkami spolu vytvárali dokonalú harmóniu, šťastné a útulné prostredie pre dieťa.

Hrající si chlapec

Farba sa vždy spájala s našimi náladami a vieme, že určité farby sú spájané s pozitívnymi alebo negatívnymi pocitmi.

v Zelenádáva pocit návratu do prírody, upokojuje zmysly, podporuje kreatívne myslenie.

v Červenámôže byť veľmi dynamická, spája sa s teplom, vášňou a optimizmom, ale ak je použitá v detskej izbe, môže byť až príliš povzbudzujúca a neposkytnúť pokoj potrebný pre zaspávanie.

v Niektoré tóny ružovej dokážu upokojovať, ale vyvarujte sa výraznej ružovej, pretože má vedľajšie účinky v podobe energie a zábavy, a to môže mať opäť nežiaduce účinky na spánkové procesy.

v Naopak fialová je spájaná s duchovnom a je označovaná za šťastnú voľbu v spálni. Vytvára pokojné prostredie bez stresu.

Tříbarevné oko

Farebné terapie sú často používané na úpravu problémov so správaním sa detí. Deti reagujú na jednotlivé odtiene rôzne, čo súvisí s jedinečným spôsobom vnímania farieb u jednotlivcov. Pochopenie farieb v tomto smere Vám pomôže vybrať tú správnu.

Na vytvorenie skvelej detskej izby existuje mnoho trikov. Najdôležitejšie však je uvažovať nad prispôsobením izby dieťaťu. To predstavuje najmä úložný priestor; spálňa plná chaosu má negatívny dopad na deti. Témy prevládajúce v izbe sa budú časom meniť, podľa toho, čo je momentálne v centre ich pozornosti.

Nábytok je kľúčový, musí poskytovať všetko, čo dieťa potrebuje. Celé zostavy sú praktickou voľbou. Izba musí dieťaťu zabezpečiť priestor na hry, učenie sa a nájdenie si pohodlia a oddychu.

Počítadlo

Všetky doplnky nemusia farebne korešpondovať so stenami a nábytkom. Izby zariadené v 1-2 farbách a ich odtieňoch môžu byť síce na pohľad pekné, ale pôsobia umelo. Dieťa by malo mať možnosť zvoliť si farebné prevedenie svojich hračiek podľa toho, čo sa mu páči.