Istý pán raz povedal že na východe nič nie je. Nuž, na to aby ste vedeli že je to somarina nemusíte mať skončenú ani len základnú školu. Na východe je toho skutočne viac ako by ste mohli čakať. Ak ste milovník hradov a zámkov, máte radi letné posedenie na terase pri káve alebo víne. Rozhodne by ste nemali pri návšteve východného Slovenska obísť mesto Prešov. Nachádza sa tu okrem Šarišskej galérie a múzeí oveľa viac.

mapa
 
 
Slovenské opálové bane
 
Nachádzajú sa neďaleko obce Červenica a narozdiel od ostatných spomenutých pamiatok sú trocha ďalej a preto je na ich návštevu lepšie mať vlastné auto. Ak ste už niečo počuli o Slovenskom opále, tak vedzte že práve tu vnikol. Už len to že sú to najstaršie opálové bane na svete by vás malo presvedčiť že ich musíte vidieť.
 
Múzeum Solivar
 
Solivar pri Prešove je národná kultúrna pamiatka svetového významu. Preto ak už nemáte na nič iné čas a máte sem možnosť zavítať rozhodne neváhajte. V tomto prípade sa jedná o komplex technických objektov na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky.  Najstaršia šachta nazvaná Leopold píše svoju históriu od roku 1571 a tak je jasné že múzeum Solivar vám má čo ponúknuť.
 
 
Stredoveký hrad Šariš
 
Hrad Šariš sa nachádza a nachádza v neďalekom mestečku Veľký Šariš. Jeho vznika sa datuje do 12 storočia. Niektoré zdroje uvádzajú názov Castrum Sarus.No už len to že patrí k najrozsiahlejším hradom u nás. S celkovou rozlohou 2,7 hektára vo výške 570m by vás malo naladiť na tú správnu nôtu aby ste sem zavítali. Na hrade sú pravidelne usporadúvanénielen hradné hry ale aj filmové noci pre tých čo sa neboja prespať na hrade.

železnice
 
Kapušianský hrad
 
Druhým významným hradom v okolí je Kapušianský hrad. Jeho vznik sa datuje do 13 storočia a nachádza nad obcou Kapušany. Jeho úlohou bolo ako bolo v danom období zvykom chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova. V súčasnosti ešte stále prebieha na hrade rekonštrukcia ale už je dostupná vyhliadková veža z ktorej je za dobrého počasia vidieť aj vrcholky našich veľhôr.