Preto sa im snažíme obmedziť priestor, ktorý je pre nich ešte dostupný. Ide nám o ich bezpečnosť, pretože nechceme, aby sa nejako vážne zranili. Preto je nutné postaviť im do cesty neprekonateľné prekážky. Buď môžeme improvizovať alebo siahnuť po hotových zábranách.

Pozrieme sa na dva typy americkej značky Lindam, ktorá sa venuje výrobe produktov pre bezpečnosť našich detí.

schody

Zábrana Sure Shut Deco: kov a drevo

Túto sme pre vás otestovali ako prvú. Hodí sa k prehradenie dvoch miestností a vy tak nemusíte zatvárať dvere. Môžete ju použiť aj ako ochranu schodiska, kde sa zábrana na schody rozhodne hodí.

Medzi steny či zárubne sa vzoprie kovová konštrukcia, v jej strede sa oboma smermi pohybujú drevená dvierka. Aj keď v návode sa píše o vŕtaniu do podkladu, odhadujem, že v mnohých prípadoch nebudete vŕtačku potrebovať. V balení už máte dokonca aj uťahovací kľúč, takže nemusíte riešiť žiadne vlastné náradie.
V tomto prípade musíte počítať s tým, že kovová konštrukcia vám dosť zúži priestor. Zaberie 24 cm, pre dvierka potom zostáva už len 56 cm. Musíte si tiež zvyknúť na spodnú kovovú priečku, cez ktorú možno budete chvíľu zakopávať. Môžete ju napríklad zakryť pomocou prahu. Ako veľkú výhodu vidím, že ju dieťa nedokáže prekonať.

dítě

Zábrana Extending Wood: celá drevená

Celodrevená plocha vyzerá naozaj veľmi dobre, inak má podobnú funkciu ako tá v prvom prípade. Dá sa použiť pre prehradenie miest so šírkou 63,5 až 106 cm. V tomto prípade je ale nutné vŕtať do steny, bez toho ju inak neupevníte. V balení dostanete papierové šablóny, ktoré presne a bez nutnosti merania prezradia, kam vyvŕtať otvory pre uchytenie závesov. Lindam opäť dodáva skrutky a hmoždinky, je len treba zvážiť, či miesto vo vašom byte nevyžaduje iný typ montáže.
Iba minimálne zmenšuje priechodnú šírku, menšou nevýhodou je nutnosť montáže vŕtaním. Otvory v stene sa ešte dajú neviditeľne zasádrovať, pri drevených zárubniach sa ich ale nezbavíte.

Musím povedať, že tieto výrobky by som odporučila aj svojim známym a rodine, pretože dokonale splnia svoj účel a ochránia vaše dieťa pred zranením či pádom zo schodov.