Ak chcete znížiť svoje náklady ta elektrickú energiu, či plyn, pustite sa do zateplenia. Reč však nie je iba o zaizolovaní obvodových stien domu, ale i o streche, podlahe a oknách. Ak totiž použijete kvalitné materiály a zabránite akémukoľvek úniku tepla, môžete ušetriť i stovky eur ročne.

interiér

Na trhu existuje veľké množstvo izolačných materiálov. Či siahnete po klasickom polystyréne, alebo po minerálnej vate, je v podstate iba na vás. Je dobré, ak si túto tému poriadne naštudujete a nezaškodí ani rada od odborníkov. Okrem tepelnoizolačných vlastností, je dôležité i to, z akého materiálu bol postavený váš dom.

Väčšina ľudí sa púšťa najmä do zatepľovania obvodových stien. To je samozrejme veľmi dôležité, nejedná sa však o jediné miesta, ktoré je potrebné zatepliť. Tu platí jedno zlaté pravidlo, a to, že zatepľujeme z vonkajšej strany domu. Čím väčšia hrúbka izolácie, tým lepšie izolačné vlastnosti. Obzvlášť opatrní, treba byť pri vznikoch takzvaných tepelných mostov. Tie totiž môžu spôsobiť ešte väčšie straty tepla, ako pri nezateplenom dome.

Súčasťou dobre zatepleného domu sú jednoznačne i okná. Preto a zainvestujte do kvalitných materiálov. Najlepšie izolačné vlastnosti majú jednoznačne okná plastové a hneď za nimi tie z dreva.

střecha

Asi najdôležitejšou časťou, ktorú je potrebné taktiež zaizolovať, je strecha. Už zo základnej školy vieme, že teplo stúpa hore. Ak teda svoju strechu dostatočne nezateplíte, tepelné úniky budú enormné. Rovnako dôležitá je však i podlaha. Od zeme zas do domu prichádza chlad. Preto sa nejedná ani tak o to, aby teplo neunikalo, ale aby ste do svojho domu nevpustili chladný vzduch, ktorý treba ohrievať. Na zateplenie podlahy je dobré myslieť ešte pred je pokladaním. Pokiaľ však váš dom už stojí, nejedná sa o extrémne náročnú rekonštrukciu.