Ak má vaše dieťa fyzické postihnutie, určite vám otázka, čo s nástupom na základnú školu, nedáva spávať. Stojíte pred vážnym rozhodnutím. Vybrať špeciálnu školu, kde vaše dieťa dostane všetko, čo potrebuje, alebo ho radšej nahlásiť na tú klasickú a za cenu toho, že vaša ratolesť nebude pociťovať svoj hendikep, risknúť že to nebude musieť byť až tak ľahké?
 
postižený

Toto rozhodnutie je samozrejme iba na vás. V prvom rade sa nebojte poradiť s odborníkom. Ak so svojim dieťaťom navštívite detského psychológa, ten vám bude určite vedieť dobre poradiť. To, či je vhodná špeciálna, alebo klasická škola totiž nezávisí len od miery fyzického postihnutia, ale taktiež od toho, ako je na tom vaše dieťa psychicky. Ak sa rozhodnete pre klasickú školu, musíte rátať s tým, že sa vašej ratolesti ujdú aj posmešky a nechápavé pohľady ostatných žiakov. To, môže mať na niektorých jedincov veľmi negatívny dopad, iných to zas môže iba posilniť.

handicap
 
Klasická škola má samozrejme aj svoje výhody. Asi hlavnou je to, že vaše dieťa sa nebude cítiť odlišne. Nebude mať pocit, že je choré, alebo inak znevýhodnené. V tomto prípade však nepodceňte výber správnej školy. Určite oslovte vedenie v dostatočnom predstihu. Zistite, či pre vaše dieťa majú takpovediac miesto, si sa mu budú učitelia schopní venovať o čosi viac, alebo či sa v škole nachádzajú bezbariérové prístupy na toaletu, či do jednotlivých tried. Bohužaiľ sa môžete stretnúť aj s prístupom, že sa o vaše dieťa v škole nedokážu postarať. Nezúfajte a hľadajte ďalej. Dobrým riešením je aj osobný asistent. O tom, či naňho máte nárok, teda či vám ho preplatí štát, rozhoduje miera postihnutia. Ak vaše dieťa nebude „dostatočne choré“, budete si ho musieť zaplatiť sami.

myšlenka
 
Nad špeciálnou školou by ste mali rozmýšľať hlavne vtedy, keď je postihnutie naozaj vážne. Ak napríklad vaše dieťa nedokáže v ruke udržať pero, učiteľky v obyčajnej škole nedokážu jeho výučbu zvládnuť, pretože tá si vyžaduje špeciálne vedomosti. Tak ako sme spomenuli už na začiatku, s výberom vám dokáže najlepšie pomôcť odborník.