V oblastiach, ktoré sú ťažko dostupné, zasiahnuté prírodnou katastrofou alebo priemyselnou katastrofou, záchranári len ťažko môžu používať vozidlá. Na tento typ problémov juhokórejský gigant Hyudnai vymyslel prototyp auta s kolesami nachádzajúcimi sa na konci robotických nôh, ktoré sa môžu vysunúť a použiť na chôdzu.

hunday

Vedenie spoločnosti Hyundai prehlásilo, že projekt Elevate je lepší ako bežné vozidlá na zachraňovanie hlavne kvôli efektívnosti, odolnosti a predovšetkým v rýchlosti. Rýchlosť je v boji s prírodnými katastrofami najdôležitejším faktorom. Autori konceptu vysvetľujú že prvých 72 hodín po katastrofe je pre záchranu životov kľúčovým. Ak ide o prírodné katastrofy ako lesné požiare, hurikány, zemetrasenia, tornáda či povodne, je vždy pre záchranárske posádky náročné, niekedy až nemožné dostať sa k ľuďom v núdzí včas a podať im prvú pomoc.

Elektrický podvozok je základom tohto elektrického vozidla. Na podvozok je možné umiestniť rôzne varianty modulov, a to podľa potreby v závislosti na prostredí a situácii. Kolesá upevnené na robotických nohách mu pritom umožňujú pohybovať sa po akomkoľvek teréne pomocou klasickej jazdy, improvizovanej chôdze za pomoci robotických nôh alebo lezenia.

logo

Poltucet nezávislých aspektov pohybu. Inými slovami, robotické nohy poskytujú šesť polôh pohybu. To za pomoci novej technológie elektrického akčného člena – aktuátora. To znamená, že vozidlo by mohlo slúžiť napríklad pre vozičkárov na miestach, kde nie je dostupná rampa či nástupná plošina. Elevate neostane prekvapený ani pri poriadnej nádielke snehu. Jednoducho sa zdvihne a miesto jazdy po snehu, jednoducho prejde cez záveje.

Stále len vo vývoji
Projekt Elevate je stále len vo fáze vývoja. Znamená to, že vôbec netušíme, kedy sa funkčného prototypu dočkáme. Na veľtrhu elektroniky v Las Vegas zástupcovia automobilky predstavili aspoň menšiu verziu „chodiaceho podvozku“.