Zvukovo a tepelne izolačné dvere už máme možnosť vidieť v niektorých administratívnych budovách, ale v rezidenčnom bývaní sme sa vzhľadom na ich cenu museli uspokojiť s obyčajnými interiérovými dverami, ktoré majú výrez zo skla.
Na českom a slovenskom trhu sa však už objavili aj dvere, ktoré majú všetky potrebné vlastnosti ako napríklad: dizajn, funkčnosť a znesiteľnú cenu.

dveře

Kalené sklo
– Je päťkrát odolnejšie voči bočnému nárazu než sklo nekalené.
– Jeho rozbitie je v bežnej prevádzke domácnosti takmer nemožné.
– Pri poškodení sa kalené sklo rozpadne na neostré tupouhlé úlomky, o ktoré sa neporežete.
– Ak je vo vnútri kaleného skla bezpečnostná fólia, črepy sa nevysypú, ale zostanú pokope, uviaznuté vo fólii.
– Kalené sklo dobre zvláda aj teploty do 200°C, preto ho možno umiestniť do tesnej blízkosti ústredného kúrenia, kachlí a kozubov.
– Po procese kalenia už sklo nemožno nijak mechanicky opracovávať (vŕtať, rezať), a preto je treba dbať na presné zmeranie priestoru či plochy ešte pred jeho úpravou.

Tento typ skla možno považovať za bezpečnostný, v určitých prípadoch použitia je však nutné pre zvýšenie bezpečnosti kalené sklo ešte vrstviť ako napríklad pochôdzne sklo, schodište, sklenené zábradlie, svetlíky a podobne.
Izolovanie tepla a zvuku

Aby sklenené dvere izolovali tepelne aj zvukovo, malo by sklo obsahovať špeciálnu fóliu, vďaka ktorej nadobudne tieto vlastnosti. Môže ísť o výplň z extrudovaného polystyrénu, ktorá je umiestnená medzi dvoma sklami. Pre zvukový útlm až 34 decibelov je však potrebné, aby nielen samotné sklo, ale aj ostatné časti dverí – napríklad prah dobre do seba zapadali. Prah by teda mal pri zavretom stave dverí v celej svojej ploche dosadnúť na podlahu a utesniť priestor.

skleněné dveře

Ako vzniká tvrdené sklo
Ide o výrobný postup zložený z viacerých krokov:
– Najprv sa sklo ohreje na teplotu nad 600°C.
– Následne sa prudko ochladí vzduchovou sprchou.
-Zatiaľ čo teplota na povrchu skla rapídne klesá, vo vnútri je sklo stále teplé.
V tomto momente vzniká vo vnútri skla tzv. ťažné pnutie, na vonkajšej strane naopak tlakové napätie. Toto nové rozloženie napätia má vplyv na mechanickú, teplotnú i ohybnú odolnosť vzniknutého kaleného skla, ktoré je teda na neporovnateľne vyššej úrovni, než obyčajné nekalené sklo.