Môžete mať tri vysoké školy a diplomov koľko len chcete. Ak však nebudete venovať dostatočnú pozornosť štúdiu samého seba, tieto znalosti a vedomosti vám budú na nič. Pozrime sa spolu na to, prečo je tak dôležité, poznať svoje vnútro, myseľ, ale i telo.

odraz
 
Poznanie tela ako prevencia bolesti a chorôb
 
Keď hovoríme o poznaní vlastného tela, verte že ide o veľmi podstatnú vec. Je veľmi dôležité, aby ste vedeli čo vám spôsobuje fyzický pôžitok a naopak čo vám nie je príjemné vôbec. Nehovoríme však len o intímnom živote. Túto schopnosť využijete pri akejkoľvek chorobe, alebo bolesti. Ak vás napríklad začne bolieť zub, je veľmi potrebné poznať čo nám od tohto problému uľaví. Niekomu pomáhajú tabletky, niekomu prírodné spôsoby. Ak raz pochopíte, čo na vaše telo funguje, budete vedieť aplikovať rôzne spôsoby liečby na rôzne druhy bolesti a zdravotných problémov. Taktiež zistíte aké fyzické aktivity sú pre vás dobré, a ktoré vám naopak, spôsobujú zdravotné ťažkosti.
 
Spoznajte svoju myseľ a nič v živote už nebude problém
 
Rovnako, alebo o čosi viac podstatné, je poznať svoje vnútro. Ľudia, ktorí nevedia ovládať vlastné emócie a následné konanie to v živote nemajú jednoduché. Ak pochopíte, ktoré veci na vašu psychiku pôsobia nežiaduco, budete sa im môcť úspešne vyhýbať, ale taktiež s nimi pracovať. Spoznať svoje emócie je základom na to, aby sme sa naučili riešiť krízové životné situácie, komunikovať s ostatnými ľuďmi a tiež neupadnúť do depresie. Túto schopnosť využijete aj ako účinný prostriedok proti stresu. Tak vás už nič nebude môcť extrémne rozhádzať. Verte, že pracovné pohovory, partnerské hádky, výchovné problémy s deťmi,  alebo firemné porady sa pre vás stanú hračkou.

pohled
 
Sebapoznanie je ako dobrá večera
Poznanie svojho tela a mysle by sme mohli prirovnať k ovládaniu nejakej pracovnej zručnosti. Ak napríklad viete variť, nemusíte mať k dispozícii konkrétny recept, ale výbornú večeru pripravíte z akýchkoľvek surovín. Prečo je to tak? Pretože ovládate isté základné princípy, kombinácie surovín a viete, akú chuť dodá konkrétne korenie. A presne to isté platí aj v našom živote.