Krásna strecha je snom každého, kto sa práve pustil do výstavby svojho budúceho domova alebo toho, kto rekonštruuje starší dom. Strecha je veľmi dôležitou súčasťou domu, pretože okrem toho, že nás chráni pred nepriazňami počasia, zodpovedá tiež za to, že sa v dome udržiava teplo, ktoré je v zime tak veľmi žiadané. Vybrať, z čoho bude vaša strecha postavená, však vôbec nie je ľahká úloha. Na výber je toho naozaj mnoho, no ak si chcete byť istý, že vám strecha vydrží roky, určite si vyberte kvalitné škridle od overených dodávateľov. Prečítajte si, aké škridle máte na výber a aké majú vlastnosti.

střechy

Škridla by mala pristať vášmu novému domu

Presne tak! Strecha domu má byť zároveň jeho krásnou čerešničkou na torte a mala by krásne ladiť s fasádou i celým zvyškom domu. Väčšina z nás sa pri výstavbe domu rozhodne pre tradičnú šikmú strechu. Pôsobí útulne a navyše má mnoho výhod. Pokiaľ sa bavíme o tradícii, aj v oblasti škridiel existujú tie tradičné, na ktoré siahame najčastejšie. Reč je o pálenej škridle, ktorú snáď pozná každý z nás. Je vyrobená z prírodného materiálu – hliny, ktorá sa ďalej premiešava s inými surovinami. Tie spolu vytvoria naozaj trvácne škridle, ktoré sú nielenže naozaj odolné, ale zachovávajú si svoju krásnu farbu počas mnohých rokov. Pálené škridle môžete vidieť na strechách mnohých rodinných či obytných domov, ale nie sú žiadnou výnimkou ani pri historických budovách. Pálené škridle majú skutočne dlhoročnú tradíciu a to už predsa samo o sebe vypovedá o ich kvalite.

tašky na střeše

Aké škridle sú okrem tých pálených na trhu dostupné?

Tradičnú pálenú strešnú krytinu sme si už predstavili v predchádzajúcom odseku, avšak viete, čo ďalšie trh ponúka? Druhou najčastejšou voľbou majiteľov domov bývajú betónové škridle. Kvalitatívnymi vlastnosťami sa totiž veľmi približujú tým páleným. Ich povrch je však o niečo drsnejší a tak je betónová strešná krytina náchylnejšia na zachytávanie rôznych nečistôt. Tieto dva druhy škridiel sú najčastejšie využívané vďaka tomu, že výrobcovia častokrát garantujú životnosť viac ako 100 rokov. Okrem týchto typov je ešte veľmi obľúbená plechová strešná krytina, ktorá je o niečo lacnejšia, avšak pálenej ani betónovej sa vlastnosťami nevyrovná.

Hľadáte ideálnu strechu? Kliknite na webovú stránku https://krytina.sk/ a zistite všetko podstatné.