Chov včiel na strechách mestských budov nie je žiadnou novinkou. Nachádzajú sa po celom svete. Nájdete ich napríklad na streche Viedenskej opery, či na hoteli Astoria v centre New Yorku. V súčasnosti, sa aj Slovensko môže pochváliť vlastnými mestskými včelami.

úly
 
Slovenské úle sa nachádzajú na streche Bratislavského hotela, Gate One. Nápad zrealizoval jeden z akcionárov hotela, Rastislav Pavlišin. Sám sa venoval včelárstvu v klasickom vidieckom prostredí. V súčasnosti sa na streche hotela nachádza osem včelích rodín. Do budúcna by sa mal chov rozrastať. Peľ zbierajú v päť kilometrovom okruhu od hotela. Jedným z cieľov chovateľov je, aby tieto mestské včely produkovali plnohodnotný med a ďalšie včelie dobroty. Projekt má byť taktiež inšpiráciou pre iné inštitúcie, ktoré vlastnia budovy v centrách miest.
Priekopníkmi v mestskom včelárstve, sa však stali členovia Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, vo Zvolene. Prvý úľ umiestnili na strechu Národného lesníckeho centra ešte v roku 2014.

hrad
 
Zvláštnosťou je, že mestské prostredie, je pre včely vhodnejšie miesto na život. Zaužívaným spôsobom pestovania na vidieku, sú takzvané monokultúry. Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť niekoľko hektárov s tou istou plodinou. To by nebol až taký problém. Tieto monokultúry sú však v dnešnej dobe striekané pesticídmi a inými chemikáliami. A tie sú pre včely smrteľné.
Naopak v meste, nie je priestor na takýto spôsob pestovania. V jednom parku rastie zopár stromov jedného druhu, v druhom sa nachádzajú drobné políčka s rozdielnymi kvetmi. Napríklad v takom panelovom dome, každý jeho obyvateľ, na svojom balkóne pestuje iné rastliny, či bylinky. Mestské prostredie teda včelám ponúka ten najpestrejší spôsob obživy. A to je práve to, čo potrebujú.

včelí králkovna
 
S mestom sa nám automaticky spája i znečistený vzduch. Ten nemá na včely takmer žiadny vplyv. Preto je konzumácia ich medu úplne bezpečná. Taktiež sa nemusíme obávať ich útokov. Kým ich neotravujeme, nemajú najmenší dôvod k útoku.