Začiatok 20. storočia nám priniesol revolučný a skutočne dlhé roky používaný vynález, akým bola klasickážiarovka. Píšem však v minulom čísle, nakoľko v súčasnosti tieto dlhodobo využívané žiarovky museli uvoľniť priestor úspornejším žiarivkám, predovšetkým však ešte o niečo efektívnejším led svetlám, ktoré za zdroj svetla využívajú úsporné diódy s oveľa dlhšou životnosťou. Novodobá technológia LED (Light Emitting Diode) tak zasiahla žiarovky, ale aj prakticky všetky ostatné formy osvetlenia, výnimku netvoria ani efektívne led panely LED Produkt.Ruka pevne drží malú žiarovku
LED verzus klasická žiarovka s volfrámovým vláknom
Ak by sme teda porovnali súčasnú technológiu so žiarovkami, ktoré používali volfrámové vlákno, vidíme hneď niekoľko podstatných rozdielov a takmer všetky hovoria v prospech LED. Začnime napríklad tým, že už i len samotné rozžeravenie volfrámového vlákna spotrebovalo priveľa elektrickej energie, následne väčšina z tejto energie išla do tepla a do požadovaného svetla prakticky len menšia časť. Dnes môžeme povedať, že išlo o zbytočné plytvanie elektrickou energiou, čo bolo vo vyššej miere neefektívne. Klasická žiarovka navyše nevydržala dlho, takisto sa vplyvom tepla ľúbila rozpáliť a výnimkou nebolo ani prasknutie či rušivých chod. Toto sú všetko chyby, s akými sa však už dnes a s príchodom led svetelných zdrojov môžeme natrvalo rozlúčiť.Lampa, žiarovka, osvetlenie

  • Za zmienku stojí tiež životnosť meraná v hodinách žiarenia, kedy klasická žiarovka dosahovala životnosť spravidla cca 1000 hodín, pričom u „lediek“ sa udáva minimálne 25 000 hodín.
  • Ak sme pri číslach, tak je pomerne známy údaj, že led svetlá sú v porovnaní so starou technológiou úspornejšie až o 90 %, čo je výhoda najmä v prípade dlhodobého a pravidelného používania.
  • Návratnosť investície do led svetiel sa udávala v intervale 1 rok, no poklesom cien (už nejde o novinku) je dnes už návratnosť pravdepodobne aj rýchlejšia.