Zima nám už klope na dvere a my medzi nami nájdeme aj takých, ktorí sa z nej moc tešiť nebudú. Zimné obdobie je príležitostne spojené s nepriaznivým počasím, vďaka ktorému je nevyhnutné domácnosť vykurovať. A množstvo domácností vykurujú kotly. Viete, aké kotly sa v súčasnosti nachádzajú na trhu a v čom spočívajú ich výhody? Potrebujete aj vy vybrať správny kotol, avšak ešte stále zvažujete, ktorý bude pre vašu domácnosť to najlepšie? Oslovili vás kotly na drevo alebo chcete dať radšej prednosť tým, ktoré vykurujú tuhým palivom?

krb na dřevo

Základné rozdelenie kotlov

Kotle možno rozdeliť do viacerých kategórií. Najčastejšie sa však delia podľa toho, vďaka čomu fungujú a dokážu zabezpečiť vykurovanie. Spôsobov vykurovania je skutočne mnoho. Najčastejšie sa však kotle delia na:
Kotly na drevo – základným vykurovacím prostriedkom je drevo. Tento spôsob je pomerne lacný a ekologický, nakoľko drevo sa nachádza takmer všade okolo nás a má schopnosť obnovovať sa. Nevýhodou je však to, že takýto spôsob vykurovania je náročný tak na čas, ako aj na prácu. Kotly na tuhé palivo predstavujú obľúbený spôsob vykurovania, nakoľko je možné ho inštalovať všade tam, kde nie je dosah na rozvod plynu či elektrickej siete. Nevýhodou však je, že potrebujete aj určitý priestor, kde budete palivo skladovať. Drevo súčasne musí byť aj dostatočne vysušené, nakoľko nevysušené drevo môže zo sebou priniesť značné problémy. Stále sa však tieto kotly oplatia.
Plynové kotly – v minulosti neboli príliš obľúbené, dnes však predstavujú najčastejší spôsob, pomocou ktorého sa domácnosť vykuruje. Na tomto fakte sa podpísali plynové kondenzačné kotly, ktoré sú jednak ekologické, ale súčasne aj ekonomické, nakoľko nie je potrebné vynakladať toľko finančných prostriedkov na ich činnosť. Okrem toho sú aj nenáročné na obsluhu.
Elektrické kotly – ak hľadáte vykurovacie zariadenie, ktoré vám prinesie určitý používateľský komfort, elektrické kotly sú tým pravým orechovým. Pozor však na to, že ako základný prostriedok pri svojej činnosti využívajú tieto kotly elektriku, ktorej cena na trhu sa mení pomerne často. Môže sa teda stať, že sa takéto zariadenie stane finančne nákladnejšie.

poleno v ohni

Je kotol na drevo vhodný pre vašu domácnosť?

Uvažujete nad tým, že si zadovážite kotol, ktorý budete vykurovať drevom? V tom prípade navštívte stránku http://vykurovanie24.sk/, kde sa dozviete všetky potrebné informácie. Kotly na drevo sú veľmi obľúbené, doprajte vašej domácnosti správne vykurovanie aj vy!