Rýchločítanie je schopnosť, ktorá dokáže nesmierne uľahčiť život, a to najmä v prípade, že študujete, alebo potrebujete zvládnuť naštudovať materiály do práce. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jednoduchú záležitosť. Túto schopnosť, však v skutočnosti neovláda až tak veľa ľudí. Niektorí z nás vedia čítať rýchlo prirodzene, doslova podvedome, iní zas to šťastie nemajú. Ak patríte do druhej skupiny, nasledujúce rady vám určite  pomôžu.

knihy
 

  1. Základom pri rýchlom čítaní textu je, aby ste čítali niekoľko slov naraz. Možno si to neviete dobre predstaviť. V tomto prípade ide o rozšírenie svojho zorného poľa. Nemusíte sa obávať, pretože náš mozog funguje omnoho rýchlejšie, ako s myslíme. Ten teda tri slovíčka naraz pochopí a spracuje bez najmenších problémov.
  2. Daný riadok začínajte čítať vždy od druhého, alebo tretieho slova. Ak by ste si prečítali vety, v ktorej bude chýbať niekoľko slov, jej význam by ste pochopili aj napriek tomu. Presne takto to funguje aj vtedy, ak jednotlivé, menej podstatné, slovíčka viet preskakujete vedome.
  3. Ak natrafíte na slová ktorým nerozumiete, netrápte sa tým. Ostatné vety a informácie vám pomôžu pochopiť celkový kontext.

relax

  1. Zameriavajte sa hlavne na obsah a nie jednotlivé vety, či slová. Vašim cieľom je, aby ste pochopili to, čo ste čítali a nie prečítanie každej čiarky a bodky.
  2. Naučte sa selektovať podstatné informácie. Ak začnete čítať vetu, ktorú uznáte za nepodstatnú, preskočte ihneď na ďalší riadok.
  3. Pri rýchlom čítaní určite zabudnite na hlasné vyslovovanie slov. táto činnosť vás spomalí až o polovicu. Pokiaľ máte problém textu porozumieť bez tejto činnosti, problém je niekde inde. Pravdepodobne ste sa nenaučili dobre čítať. Možno si hovoríte, že to nie je možné. V skutočnosti však existuje mnoho ľudí, ktorí majú s touto základnou činnosťou seriózny problém.