Možno sa pýtate, či lezenie je tým pravým športom pre Vás. Ak ešte stále váhate, tu je niekoľko dôvodov, prečo je lezenie tou správnou voľbou.

horolezec
 
Tréning celého tela
Existujú športy, pri ktorých zapájate iba niektoré svaly. Poznáte ten pocit, keď Vás bolí iba ľavé lýtko alebo iba pravá časť chrbtice? Pri lezení je to práve naopak. Zapájate celé telo, od hlavy až po päty. Ste nútení skoordinovať takmer všetky svaly, ktoré máte na tele. A dokonca aj tie, o ktorých ste doteraz ani nevedeli. Je to akýsi druh cvičenia s vlastnou váhou. Vďaka precvičovaniu týchto svalov sa budete posúvať dopredu aj v iných športoch.
 
Pozitívny vplyv na zdravie
Vaša chrbtica Vám poďakuje. Vďaka tomu, že pri lezení sa dostávate do rôznych pozícií, načahujete sa, ohýbate sa do strán, si precvičíte aj Vašu chrbticu. Po celom dni sedenia v kancelárii alebo za volantom je to príjemná zmena. Pri pravidelnom vykonávaní tejto aktivity môžete dosiahnuť, že Vás bude chrbát bolieť výrazne menej. Pozitívny vplyv má lezenie aj na dýchací a obehový systém.
 
Psychická regenerácia a relax
Ráno Vám zazvoní budík. Rýchlo si pripravíte raňajky, ktoré si ani nestihnete vychutnať, pretože sa sústredíte iba na to, aby ste prišli do práce včas. V robote sa nezastavíte. Musíte dodržať všetky dohodnuté termíny. Kolega Vám vôbec nepomáha. Dáte si rýchly obed. Potom rýchlu kávu. A rýchlo sa presúvate do lezeckého centra, kde Vás už čakajú kamaráti. A zrazu sa všetko zastaví a Vy si konečne môžete dopriať pauzu od okolitého uponáhľaného sveta. Sústredíte sa iba na lezenie, svet okolo Vás neexistuje. Jediné, čo Vás zaujíma, je ako skoordinovať všetky Vaše pohyby tak, aby ste cestu úspešne vyliezli.

horolezectví
 
Prekonávanie samého seba
Na začiatku je potrebné prekonať strach. Z výšky, pádu, neúspechu. Ak však patríte k tým, ktorí zbožňujú pocit zlepšovania sa, lezecké centrum je pre Vás to pravé miesto. Ten pocit, keď konečne vyleziete tú cestu, ktorá sa Vám ešte pred pár týždňami zdala neprekonateľná. Prekonáte únavu, bolesť, strach, no nakoniec sa Vám to podarí.
 
Stále je sa kam posúvať
Pre tých ambicióznejších mám výbornú správu. V lezení je stále kam sa posúvať. Existuje široká škála obtiažností ciest a v lezeckých centrách pribúdajú stále nové cesty. Ak Vás prestane baviť umelá stena, môžete vyskúšať aj lezenie na skalách v prírode. A ak budete mať chuť vyskúšať aj niečo iné ako štandardné lezenie, môžete vyskúšať bouldering.
 
Najideálnejšie pre začiatočníkov je začať na umelých stenách a so skúseným inštruktorom, ktorý Vám na začiatku vysvetlí, ako robiť veci správne. Lezenie nie je určené iba pre aktívnych športovcov, vyskúšať si ho môže naozaj takmer každý. Lezenie je adrenalínový šport, vďaka čomu sa zaraďuje do kategórie nebezpečných. Rovnako ako aj pri ostatných športoch, aj tu hrozí riziko úrazu alebo zranenia. Ak však dodržujete všetky pravidlá, obávať by ste sa mali jedine poriadnej svalovice.