Drevo je kvalitný prírodný materiál, ktorý ale časom bez potrebnej údržby degraduje. Môžu za to poveternostné podmienky, zrážky v zime či v lete, UV žiarenie, vlhkosť v dreve, ktorá spôsobuje vznik plesní a húb alebo aj rôzne drevokazné organizmy. Preto je potrebné sa o drevo pravidelne starať a použiť náter na drevo aspoň každé 3-4 roky. Ak je už drevo napadnuté, je potrebné ho zrenovovať, aby ste ho udržali ešte v dobrej kondícii.

dřevo

Pokiaľ sa jedná o nové drevo, dajte si zvlášť záležať

V prvom rade drevo dobre opracujte a obrúste, aby bol podklad rovný a čistý a hlavne poriadne vyschnutý. Pokiaľ chcete, aby bolo drevo chránené dlhodobo, najskôr naneste hĺbkovú penetráciu, ktorá drevo ochráni pred vlhkosťou a drevokaznými hubami a škodcami. Následne môžete nanášať na drevo vrchné vrstvy. Na výber sú moridlá, lazúry, oleje, laky alebo farby. Pokiaľ chcete zachovať kresbu a viditeľnú štruktúru dreva, siahnite po moridle alebo lazúre, ktoré drevo len jemne zafarbia odtieňom, ktorý si vyberiete. Lazúry obsahujú také zložky, ktoré drevo ochránia pred UV žiarením a na povrchu vytvorí jemný lesklý alebo polomatný film. Laky sú vhodné na použitie v interiéry alebo aj v exteriéri,, interiérový lak je väčšinou bezfarebný, do vonkajšieho prostredia môžete použiť aj laky v škále odtieňov. Lak na povrchu vytvorí tvrdý leský povrch, ktorý drevo dokonale ochráni pred vlhkosťou. Sú preto veľmi vhodné v exteriéri, keď je povrch dreva vystavený vlhkosti, dažďu alebo snehu. Menšou nevýhodou laku je to, že po čase môže jeho povrchu vplyvom slnečného žiarenia popraskať a vy ho musíte pred ďalším náterom dôkladne obrúsiť. Laky sú však veľmi vhodné ako vnútorný náter na drevo na podlahy, okná, dvere, parkety, pretože povrch dreva bude možné umývať.

textura dřeva

Ak chcete zakryť nedokonalosti dreva, použite farbu

Nie každé drevo je dokonalé, niektoré už má na sebe známky poškodenia, nerovnosti, vtedy je vhodné povrch čo najviac obrúsiť a natrieť ho vrchnou farbou, ktorá však zakryje kresbu dreva no aj nedokonalosti. Môžete si vybrať prakticky akýkoľvek odtieň farby. Existujú aj nátery na drevo, ktoré sú vhodné na hračky či detský nábytok, pretože sú ekologické. Ak práve hľadáte vhodný náter na drevo, veľký výber nájdete na stránke https://carodreva.sk/.