Ak patríte medzi tých, ktorí s týmto športom len začínajú, potom nečakajte hneď zázraky, ale hlavne tvrdú drinu.

lyžař

Krv, pot, slzy – rozhodne si nerobíme žarty. Najčastejšie totiž budete ležať so zdvihnutými nohami pevne zviazanými vo viazaní a ťažko sa dvíhať. Na konci dňa vás budú od vstávania – vzpierania tela rukami smerom nahor – bolieť svaly na rukách, predovšetkým v zápästí a predlaktí. Potrebujete sa zoznámiť so snowboardom, zásadami bezpečnej jazdy, chôdzou, obratmi, ale najmä s pádovú technikou, ktorú bude potrebovať aj ako ostrieľaný jazdec. Naučíte sa aj rad zaujímavých cvikov, ako je napríklad kolobežka, zosúvanie alebo smýkavý oblúk.
o Čo si vziať na seba na prvej lekcii?

Oblečenie zakúpite v špecializovaných obchodoch. K tomu vám pomôže klasický snowboard shop. Nohavice by som odporučila skôr voľnejšie, budete veľa padať, tak nech je to pohodlné. Tiež je dôležité, aby boli vode odolné a majte tiež dobré rukavice + jedny náhradné.

Mali by ste sa tiež dostatočne chrániť. Začneme odhora. V prvom rade je tu helma, ďalej odporúčame chrániče chrbtice, kolien a zápästia. Hodia sa aj polstrované kraťasy. Výučba tak pre vás bude komfortná a hlavne bezpečná.

o Aký dlhý mám mať snowboard?

Tu nečakajte žiadne triky. Vychádzate vždy zo svojej výšky, takže by vám mal siahať ideálne k brade. Ďalším kritériom je vaša váha. Každá doska je pre inú vekovú kategóriu – napr. 60-75 kg, do ktorej by ste sa mali zmestiť. Ak ste na jej spodnej hranici, doska pre vás môže byť príliš tvrdá (budete horšie točiť) a naopak, ak ste na jej hornej hranici, doska môže byť príliš mäkká (pretáčavá).

snowboard

o A čo topánky a viazanie?

To je vlastne to najdôležitejšie z celej výbavy. Topánky si musíte vyskúšať, najlepšie s ponožkami, s ktorými budete jazdiť.Platí všeobecné pravidlo, že veľkosť je o číslo menšia ako u vašej konfekčnej obuvi. Mali by vám byť optimálne tesné, topánka sa vám totiž ešte roztiahne používaním. Až teraz príde na rad viazanie.

A teraz už vám nič nebráni vyraziť von na svah a naučiť sa jazdiť na doske.