Najznámejší internetový vyhľadávač Google vám nájde skutočne čokoľvek, pokiaľ do neho zadáte existujúci a logický pojem. A nech si prezeráte akúkoľvek tému či obsah, prakticky sa nemusíte obávať žiadnych väčších nepríjemností a následkov spojených so súkromím. Spomenutý vyhľadávač častokrát používame dokonca i v absurdných prípadoch a hľadáme výrazy, nad ktorými dvakrát nepremýšľame. Ale verte tomu, že ak by ste Google používali v Číne, hľadanú tému by ste si radšej premysleli stokrát a nechceli by ste sa vystaviť riziku, ktoré kompletne naruší váš súkromný život.

google

Obyvatelia Číny síce majú prístup k službám Google, ale témy hľadania sú prísne kontrolované tamojším režimom, nehovoriac o tom, že medzi výsledky hľadania sa na prvé priečky podsúvajú „politicky korektné“ témy, teda najmä tie, ktoré sú propagandou daného režimu a neskôr tie, ktoré sú v podstate „nezávadné“, no a „nevyhovujúce“ výsledky zostávajú bokom, respektíve sú prísne cenzurované. K tomu, aby ich čínsky užívateľ odhalil, musí mať kus odvahy a obetovať svoj súkromný život v mene zvedavosti či záujmu o názory, ktoré sú danému režimu cudzie a pre tamojšiu vládu neprípustné, pretože ich považuje za nefunkčné v praxi, ale najmä za hrozbu a propagandu západného sveta, ktorá v ľuďoch sfromuje klamstvá vedúce ku kapitalistickému či individualistkému zmýšľaniu, aké by vážne narušili tamojšie zvyky a zmysel pre zavedenú morálku.

mobil

Aktuálne má ale prísť určitý „kompromis“ s názvom Dragonfly, čo je vlastne aplikácia pre Android od tvorcov Google. Rozdiel je v tom, že výsledky hľadania nebudú obmedzované v takej miere, no automaticky sa prepoja s telefónnym číslom konkrétneho užívateľa. Telefónne číslo bude symbolizovať v podstate osobné číslo každého užívateľa, ako aj informácie o tom, aké témy navštevoval. No a na základe tohto čísla pre vládu následne nebude problém zistiť údaje o osobách, ktoré navštevujú „politicky nekorektné“ odkazy. Projekt však zatiaľ zostáva tajomstvom, ktoré čínska vláda nechce špecifikovať bližšie.

  • Na základe tohto vynálezu sa tvorcovia Google stretli s ostrou kritikou zo strany aktivistov za ľudské práva.