Ak ste domáci kutil a trúfate si, je zábavnejšie a lacnejšie chatku si vyrobiť svojpomocne ako investovať do montovaných dielov. Zhotovenie chatky vlastnými silami Vás vyjde na polovicu tohto rozpočtu.

srdce

Ideme na to krok za krokom:

 1. Pôdorys – nakreslite si stručný plán s rozmermi, rozložením a orientáciou.
 2. Terén – vyrovnajte terén do roviny a postavte základy
 3. Položte základné trámy – dôkladne vymerajte a upevnite nosnú konštrukciu
 4. Vymerajte uhly – pripravte si a narežte materiál na priečky a krov
 5. Ukladajte hrady – pri ukladaní hrád buďte pozorný, aby bola konštrukcia pevná a nezabudnite, že strecha musí ponad okraj prečnievať
 6. Vytvorte terasu – ak túžite po terase alebo malom balkóne, najlepšie je ukotviť ju, keď je základná konštrukcia hotová, ale ešte nie sú vytvorené steny. V každom ďalšom kroku je jej ukotvenie zložitejšie
 7. Vymerajte steny – ešte raz si zmerajte hotovú konštrukciu, aby ste zistili prípadné odchýlky
 8. Spojte spoje – všetky spoje zaistite pomocou dlhých skrutiek, ideálne 2 + 2 skrutky na každú stranu spoja
 9. Podlaha – vytvorte nosnú konštrukciu na podlahu a zaizolujte ju
 10. Steny – vytvorte z lát a trámov, najlepšie zo zvyškového stavebného materiálu, steny
 11. Obklad – navŕtajte obklad na stropy, priečelia a rámy dverí
 12. Štít – dokončite štít budovy

Tento návod je veľmi zjednodušený, ale uspokojí nadšencov, ktorí si chcú skutočne všetko vystružlikať sami.

Ak máte drevo radi, ale radšej pracujete s trvácnejšími materiálmi, siahnite napríklad po pórobetónovom materiáli, ktorý je ľahký a práca s ním Vás nevyčerpá, pretože prefabrikované tvárnice uložíte jednoducho. Nepotrebujete žiadne špeciálne zdvižné technológie.

chalupa

Celkový dojem následne dotvoríte prírodnými materiálmi, napríklad použite drevený obklad a prístupovú cestičku vysypte kameňmi. Na dosiahnutie efektu drevenej chatky je na Slovensku je najdostupnejší a najlacnejší obklad zo smrekového dreva. Zrubový profil je ešte zaujímavejší, nakoľko je drevo na povrchu zaoblené. Napriek tomu je jeho inštalácia jednoduchá, kúpite ho aj s perodrážkou na.

Kamene na prístupovú cestičku nekupujte v obchode, skúste použiť napríklad tie, ktoré ste našli pri vyrovnávaní vrchnej vrstvy zeme pri tvorbe základov, prípadne sa obzrite navôkol. Kamene vôbec nemusia byť rovnako veľké a rôznofarebnosť im dodá svojský šarm.
Čo sa týka konečných úprav, pocit domova dodajú napríklad kvety. Uprednostnite domáce druhy, u ktorých máte aj istotu, že prežijú naše podmienky.