V prvom rade si pozrite doterajšiu spotrebu a vaše preplatky či nedoplatky. Ak sa ten posledný nedoplatok líši o horibilnú sumu a u vás doma sa toho veľa nezmenilo, tak by ste mali dať skontrolovať počítadlo profesionálovi z energetiky. Často sa stáva, že ľudia platia veľké peniaze, práve kvôli pokazeným či chybným počítadlám. Tak si na to dávajte pozor.

žárovka

Ak je vaše počítadlo v poriadku aj po kontrole, tak daný nedoplatok musíte zaplatiť inak sa budete ťahať po súdoch a platiť úroky. Musíte dbať na prevenciu. Šetrite všade kde sa dá s elektrickou energiou. Ak máte napojené kúrenie na elektrickú energiu a máte radi veľké teplo, uberte. Nemusíte chodiť po dome v krátkom tričku a nohaviciach pri vysokých teplotách, stačí ak sa oblečiete normálne a znížite teplotu. Každý stupeň vám ušetrí energiu a vy tak budete platiť menej.

Ďalej dbajte na vypínanie všetkých spotrebičov na noc, každé jedno svetielko na vašom spotrebiči žerie elektrickú energiu. Preto všetko vytiahnite zo zástrčiek na noc keď spíte, jednak ušetríte elektrickú energiu a jednak je to dobré pre vaše zdravie, či v období búrky. Nikdy nenechávajte nič pod prúdom okrem chladničky.
Vždy zhasínajte svetlo ak ho zrovna nepotrebujete. A hlavne kontrolujte svoje deti či to robia. Častokrát deti nechávajú zasvietené svetlo aj niekoľko hodín potom čo odídu z miestnosti. Vtedy sa suma za elektrickú energiu môže rýchlo navýšiť a vy budete rozmýšľať kde ste spravili chybu.

světlo

Ďalšou radou je výmena žiaroviek v celom dome. Používajte tie, ktoré sú viac úsporné. Klasické nevydržia dlho a žerú veľa energie, no nové LED žiarovky vydržia roky a žerú len málo energie. Taktiež zbytočne neotvárajte chladničku na dlhú dobu, vždy ju zatvárajte. Chladnička ak je dlho otvorená, žerie oveľa viac energie ako obvykle, pretože sa snaží opäť znížiť teplotu vo svojom vnútri.