Aj ľudia, ktorí nejak špeciálne nesledujú športové dianie na Slovensku alebo vo svete, veľmi dobre poznajú najlepších tenistov sveta. Mená ako Federer, Nadal, Djokovič alebo Serena Willliam dnes asi pozná každý. Všetko sú to tenisti, ktorí sa venujú súťažiam jednotlivcov, tzv. singlu. No súbežne na všetkých turnajoch sveta prebiehajú so súťažami v singli aj turnaje v menej známom odvetví tenisu, ktorým je tenisová štvorhra. Tú poznáme tiež aj pod názvom debl.

tenis

   Tenisová štvorhra je športovou tenisovou disciplínou, kde proti sebe nastupujú štyria hráči, po dvoch na každej strane kurtu. Ihrisko je širšie ako pri zápasoch jednotlivcov. Ak ste sa už niekedy v televízii stretli pri tenisovom zápase so zbytočnou čiarou po stranách kurtu, tak už teraz viete, k čomu tá čiara slúži. No pri podaní hráči podávajú loptičku do rovnakého priestoru ako pri singli, iba pri podaniach sa hráči striedajú.

tenis štvorhra

   Niekedy bola štvorhra dosť podceňovaná, tenisti ju brali skôr ako nejaké rozptýlenie alebo súčasť tréningu. No dnes je už trend v tejto disciplíne úplne iný. Tí najlepší svetoví deblisti sú špecializovaní výlučne na štvorhru, pričom dvojhre s už vôbec nevenujú. Podraďujú tomu aj špeciálny tréning, ktorí má na rozdiel od tréningu singlistov určité špecifiká. Na štvorhre je zaujímavý napríklad fakt, že každý z hráčov hrá celý zápas iba na svojej strane, bekhendovej alebo forhendovej. Na kurte preto dochádza často ku kurióznym situáciám. Napríklad pri podaní, ktoré sa neodlišuje od toho ako pri zápase jednotlivcov, podávajúci hráča často podáva ponad chrbát svojho spoluhráča. Ten je skrčený pri sieti aby bol maximálne pripravený na return súpera. A práve vtedy sa stane, že podávajúci hráč trafí loptičkou spoluhráča. Štvorhry sú veľmi obľúbené aj pri rôznych exhibičných zápasoch, keď športová stránka ide viac do úzadia a zápas je vnímaný zo strany hráčov a aj divákov ako šou.