Chrbtica predstavuje celkovú oporu nášho tela. Bez kostí by sme vyzerali ako vrece, pretože by nás nemalo čo držať pokope vo vystretej polohe. Keď je niečo v neporiadku s chrbticou nie je to sranda. Skolióza je jej chorobné vychýlenie do tvaru S alebo C. Môže byť spojené aj s rotáciou stavcov alebo panvy.

záda

Ako zistím, či mám skoliózu?

1.       Hrb na chrbte
Myslím, že keby ste mali na chrbte hrb, tak vám to už určite niekto povie alebo si to všimnete aj samy. Toto je už závažná forma skoliózy, kedy je už potrebná operácia, pomocou ktorej vám narovnajú chrbticu šraubmi. Prípadne ak máte do osemnásť rokov, môže vám lekár ešte skúsiť predpísať korzet, ktorý musíte nosiť 23 hodín denne a samozrejme je potrebné aj cvičiť. Práve počas tej jednej hodiny, cez ktorú nebudete mať korzet.

masáž

2.       Predklon
Najjednoduchšie sa dá zistiť vychýlenie chrbtice tým, keď niekoho požiadate, aby sa vám na ňu pozrel. Vy sa pomaly predkloníte a dotyčný sa pozerá, či máte chrbticu v jednej rovine, či vám jedna strana nevytŕča. Ak áno, máte skoliózu.

3.       Jedno rameno vyššie
Takisto bude lepšie, keď si niekoho prizvete na spoluprácu, pretože niekedy nevie človek sám seba objektívne ohodnotiť. Dotyčný sa pozrie na vás v sede, či nemáte jedno plece, rameno vyššie ako druhé. Takisto je možné, že keď si ľahnete, tak jedna ruka bude o niečo dlhšie ako druhá ruka. To isté je možné aj s nohami.

4.       Jedna lopatka
Toto už sami nezvládnete, aj keby ste ako veľmi chceli. Treba sa postaviť pred dotyčného chrbtom a on vám zhodnotí, či vám náhodou nevytŕča jedna lopatka. Najlepšie sa to zhodnotí, keď budete len v spodnom prádle alebo v plavkách.

5.       Tvar chrbtice
Keby ste náhodou po všetkým týchto testoch ešte stále pochybovali, znovu si prizvite nejakú pomoc a požiadajte ju, aby vám na každý stavec, čo nahmatá nakreslil čiarky napríklad ceruzkou na obočie. Keď sa na to potom dotyčný pozrie alebo vám to odfotí, mali by ste vidieť krásne rovnú chrbticu. Ak nie, máte skoliózu.