Prvý oficiálny futbalový zápas sa uskutočnil v Španielsku v roku 1890, medzi spoločnosťami Recreativo Huelva a Colonia Inglesa (tím pozostávajúci zo zamestnancov miestnych vodných diel) a zúčastnilo sa najmenej 20 britských hráčov. Spoločnosť Athletic Club bola neskôr založená v roku 1898 a skladá sa z hráčov z lodenice v Southamptone a Portsmouthu, z baníkov z Durhamu a baskických študentov a neskôr sa zlúčili s predtým založeným futbalovým klubom Bilbao v roku 1903, aby vytvorili Athletic Club de Bilbao. Tento dvojitý akt získal prvý Copa del Rey proti Barcelone pod názvom Club Vizcaya v roku 1902.

staidon

Prvá klubová súťaž v Španielsku
Zlepšenie podpory pre miestne tímy, spolu s rozširujúcou sa dopravnou sieťou v celom Španielsku, zrazu odbúrali možnosti. Copa del Rey sa stala prvou celoštátnou klubovou súťažou v španielskom futbale. V roku 1902 Carlos Padros (ktorý sa neskôr stal prezidentom Realu Madrid) navrhol, aby sa uskutočnila súťaž „knock-out“ na oslavu korunovácie Alfonsa XIII ako kráľa Španielska. Prvé vydanie pohára predstavovalo len štyri tímy (Real Madrid, FC Barcelona, ​​RCD Espanyol a Club Vizcaya), ale súťaž sa neskôr vyvinula v roku 1905 do celoštátnej Copa del Rey.

míč

La Liga sa zrodila
Z iniciatív, ako je katalánsky šampionát, celoštátny futbal vznikol v roku 1900 a jeho dokončenie sa uskutočnilo v roku 1929, kedy bola založená La Liga. V apríli 1927 Jose Acha, riaditeľ Arenas Club de Getxo, najprv navrhol myšlienku národnej ligy v Španielsku. Po veľkej diskusii o veľkosti ligy a k účasti sa Real Fédération Española de Fútbol nakoniec dohodla na desiatich družstvách, ktoré v roku 1929 vytvorili prvú divíziu Primera División. Barcelona, ​​Real Madrid, Athletic Bilbao, Real Sociedad, Arenas Club de Getxo a Real Unión boli vybrané ako predchádzajúci víťazi Copa del Rey. Atlético Madrid, Espanyol a Európa sa kvalifikovali ako družstvá Copa del Rey a Racing Santander sa kvalifikovali v súťaži s knockout. Prvých 8 sezón pre ligu dominovali Athletic Bilbao a Real Madrid.