Niekoľko rokov bez prestávky
Verte, že aj športovci toho majú dosť. Každé ráno vstávať na tréning, odtiaľ bežať do školy a z nej na ďalší tréning. Málo voľného času, učenie do neskorých hodín a ste v jednom kolotoči. Tešíte sa na koniec sezóny, že si konečne vydýchnete. Avšak po sezóne prichádza výber reprezentácie, ak vás vyberú strávite mesiac prípravou na turnaj a potom niekoľko dní na turnaji. U niektorých športov ako je ten môj, sú dôležité turnaje ako ME každý druhý rok. Bohužiaľ nemáme dostatok hráčov, ktoré by sa do reprezentácie dostali z jednej kategórie, preto sa do nej dostanú aj mladší hráči. To znamená, že nie nemajú každé druhé leto voľno, ale idú niekoľko rokov vkuse. Hneď ako prídu z turnaja, dostanú pár dní voľno a hneď sa pripoja k tímu, ktorý sa už začal pripravovať na ďalšiu sezónu. Po niekoľkých rokoch si uvedomíte, že aj vy si zaslúžite jeden mesiac voľna a tak reprezentáciu odmietnete.

hokej

Podmienky
Pri niektorých športoch, si zväzy nemôžu dovoliť dať talentom dobré podmienky. Dokonca si musíte nejaké oblečenie zaplatiť zo svojich. Keď sa pozriete na iné krajiny, ktoré dostanú niekoľko kusov kvalitného oblečenia, dresy s menom, ktoré sú môžu nechať, zatiaľ čo vy musíte vrátiť pomaly aj fľašku na vodu, na chuti reprezentovať vám to veľmi nepridá. Nie každý si môže dovoliť platiť si veľa zo svojho, a tak sa do repre dostávajú deti, ktorých rodičia sú na tom finančne lepšie.

Realizačný tím
Poznám veľa športovcov, ktorí po návrate z reprezentácie so športom skončili. Tréneri veľakrát dostanú iba pár drobných, a tak to veľa kvalitných trénerov robiť nechce. Na ich miesto sa dostanú ľudia bez skúseností, ktorí nevedia pracovať s mladými. Častokrát tréneri, ktorí danú kategóriu a hráčov z nej vôbec nepoznajú. Takže veľmi „objektívny“ výber. Nevedia prehrávať a svoju zlosť si riešia na hráčoch. V tíme vládne zlá atmosféra, hráči sú zdeptaní  a začínajú šport nenávidieť. Taktiež namiesto 10-členného realizačného tímu, Slovensko príde s 3-4-členným realizačným tímom. Nevedia tímu ponúknuť, takú regeneráciu a starostlivosť, akú by mali dostať.

štafeta

Fanúšikovia
Treba si uvedomiť, že mládež nie je až tak pripravená prijímať ostrú a častokrát nespravodlivú kritiku, ktorú dostáva od slovenských fanúšikov po prehratom zápase alebo pokazených pretekoch. Bohužiaľ od ľudí, ktorí sedia doma a nijak nenapomohli chodu reprezentácie. Športovci chcú podať, čo najlepší výkon a blbé komentáre od „odborníkov“ im veľakrát na sebavedomí nepridávajú. Treba si uvedomiť, že sa nefandí iba po vyhratých bojoch. Predtým ako napíšete pred televízorom na nejakú internetovú stránku váš uštipačný názor, uvedomte si, že by na tej lavičke mohlo sedieť vaše dieťa.
 
Nie vždy je všetko zle, nájde sa aj repre naozaj na úrovni. Vtedy je radosť reprezentovať. Snáď dospejeme na takú úroveň, že to bude športovcom prinášať radosť a vrátia sa namotivovaní na ďalšiu sezónu, na to aby sa mohli ďalej zlepšovať.