Keď sa pozriete pozorne na mapu istotne aj vám je občas do plaču ak čítate články o tom aká malá krajina Slovensko je. Samozrejme že patríme k tým menším krajinám, ale celkovo sa nedá povedať že by sme boli až taký maličký a bezvýznamný. Ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ak neveríte pozrite si náš výber toho čo nájdete iba u nás a čo nám ostatný môžu iba ticho závidieť.
 
bratislava.jpg
 
Hrady a zámky
Slovensko má vzhľadom na svoju rozlohu najväčší počet hradov a zámkov. Celkovo sa jedná o vyše 500 hradov a zámkov. Pričom treba rátať že sa u nás nachádza tiež množstvo letných sídiel a panstiev.
 
Čičmany
Ak ste už počuli o Čičmanoch, tak istotne viete že sa jedná o prvú rezerváciu zameranú na ľudovú kultúru, nielen u nás ale celkovo aj vo svete. A tak si myslíme že to už je čo dodať.
 
Bratislava
Bratislava je jediné hlavné Európske mesto ktoré susedí s dvomi štátmi.  A to s Rakúskom a Maďarskom.
 
Slovenské ženy
Slovenské ženy sa pravidelne objavujú v svetových štatistikách medzi najkrajšími na svete. A to dokonca na popredných priečkach.
 
Najvýchodnejšia gotická katedrále v Európe
Najvýchodnejšia gotická katedrále v Európe sa nachádza v Košiciach. A vy už správne tušíte že sa jedná o Dóm svätej Alžbety.
 
Vyše 6000 jaskýň
Na Slovensku sa nachádza vyše 6000 jaskýň. Pričom prvou jaskyňou na svete kde bola zavedená elektrina, presnejšie elektrické osvetlenie bola Dobšinská ľadová jaskyňa. A to už v roku 1882.
 
Jedna z najlesnatejších krajín
Hneď po Rakúsku sme najlesnatejšou krajnou práve my. Pričom sad Janka Kráľa je najstarším verejným parkom v Európe.
 
Najvyššie položená záhrada v Európe
Na Lomnickom štíte sa nachádza najvyššie položená záhrada v Európe. A to vo výške 2634 metrov.
 
Slovenský čínsky múr
Na Slovensku sa nachádza takzvaný Slovenský čínsky múr. Má dĺžku 60 km a tiahne sa od vrchu Sitno po rieku Ipeľ.
 
Oltár majstra Pavla z Levoče
Mesto Levoča sa môže pýšiť najväčším dreveným oltárom sa svete. Istotne už viete že sa jedná o oltár majstra Pavla z Levoča. Nachádza sa ako ináč v kostole svätého Jakuba v historickom centre mesta.

vysoké tatry.jpg
 
Košický maratón
Najstarší Európsky maratón sa koná v Košiciach a je tretí najstarší maratón na svete.