Poznáte aj vy ten pocit, keď sa len silou vôle doslova dovlečiete z práce s hlavou plnou problémov a jediné, po čom túžite, je odpočinúť si? Čo urobí väčšina z nás? Ľahne si nečinne pred televíznu obrazovku a prepína, prepína, až nakoniec zaspí alebo vypne prístroj, pretože ho ponuka programov neuspokojuje.

televize

Nájdite si inú cestu

Myslíte si, že je to ideálny spôsob relaxácie? Obávam sa, že nie. Viac by ste svojej mysli poslúžili, keby ste si krátko zdriemli a potom si niečo prečítali. A telo sa vám samozrejme najviac poďakuje, keď vyrazíte športovať, pretože po presedenom dni vás máločo vzpruží viac. Alebo sa radšej stretnite s priateľmi, zájdite si na večeru alebo pohár niečoho dobrého. Prídete na iné myšlienky a aspoň na chvíľu zabudnete na starosti.

Ideálne by bolo čarovnú obrazovku rovno predať. Možno sa pýtate, čo potom tie tv stolíky, ktoré máte v každej miestnosti? Môžete ich samozrejme predať tiež, ale dajú sa využiť aj inak. Dajte si na nich kvetináče so zaujímavými kvetmi, svietniky s voňavými sviečkami, knihy, čokoľvek, čo dobre vyzerá alebo to potrebujete mať poruke.

ovladač

Urobte malú skúšku

Možno to nebudete chcieť riešiť tak definitívne, ale urobte pokus. Sľúbte si, že nebudete prístroj zapínať hoci celý jeden týždeň. Bude to taký malý detox. Namiesto bezmyšlienkového dívania sa skúste hrať po večeroch s deťmi spoločenské hry, čítať si, rozprávať. Je možné, že sa nebudete môcť dočkať konca sľúbeného týždňa, ale tiež sa môže stať, že zistíte, že je váš život zrazu zaujímavejší. V každom prípade sa tomu netreba brániť. Je totiž vedecky dokázané, že blikajúca obrazovka človeku skôr škodí ako prospieva. Prečo si teda zbytočne škodiť?