Pár z nich malo podnikavého ducha, boli pracovití a skromní, ale hlavne zruční, a tak sa im podarilo dosiahnuť výborné výsledky pri predaji svojich výrobkov, ktoré boli na vysokej úrovni a niesli sa v duchu tradícií tohoto remesla. Za hranicami mali túlavé topánky dobré meno hlavne drotári z Trenčianskej stolice, im sa podarilo založiť svoje dielne v niektorých mestách v strednej Európe a v nich našli prácu desiatky učňov a tovarišov. Boli to mestá Budapešť, Varšava, ale aj Moskva. Výrobok, ktorý stojí za zmienku, je lokomotíva, vyrobená z kolorovaného drôtu s výškou až 520 mm.

rez

Spomenúť by sme mali jedného zo známych majiteľov drotárskej firmy, Imricha Krutošíka, ktorý vlastnil dielne v Rusku a v nich pracovalo takmer 250 zamestnancov. V Rusku pôsobila aj rodinná firma Hunčíkovcov, ktorí boli významnými výrobcami samovarov v tejto krajine. V roku 1905 dokonca vyšiel aj katalóg s drotárskymi výrobkami a obsahoval viac ako 140 produktov opísaných na 200 stránkach. Títo remeselníci boli veľmi vynaliezaví a mali aj bohatú fantáziu, o čom svedčí aj fakt, že klietky pre vtáky dokázali vyrobiť v 74 variantoch.

Vynašli si vlastný jazyk
Toto remeslo pôvodne patrilo medzi vandrovné, drotári boli ľudia na spodnej úrovni spoločnosti hlavne svojou chudobou a biedou. Na základe tejto skutočnosti vznikol tajný jazyk, ktorý ovládali len títo remeselníci a jeho názov bolkrpoština, odvodený od slova krpec-krpoš. Jeho úlohou bolo zmiasť strážcov zákona, úradníkov, ale aj miestnych obyvateľov a zároveň používaním tejto reči sa dokázali vynúť aj pokutám, ktoré nemali z čoho zaplatiť. Tvorili ho zdeformované slová z Nemčiny, Maďarčiny a posplietaných výrazov zo Slovenčiny.

kohoutek

Výrobky z drôtu
Náplň práce drotárov bolo opravovanie keramických, porcelánových alebo plechových nádob, potom vyrábali aj rošty, plechy a formy na pečenie, pasce na myši, podložky pod žehličky, šparáky do fajok alebo cedidlá. Základom však boli potreby do kuchyne, šľahače, naberačky, pučidlá a riady. Boli to veľmi šikovní ľudia, na dopyt trhu reagovali veľmi rýchlo a žiadna nová výzva pre nich nebol problém. Začali sa venovať výrobe podnosov pod poháre na pivo, kvetináče, vyťahováky na zátky alebo krajčírske figuríny.