Dotácie na slnečné kolektory, sú v našej malej ale krásnej krajine, poskytované z európskeho fondu a zo štátneho rozpočtu. Výhodné dotácie na slnečné kolektory by mali využiť všetci, ktorí sa pustili do výstavby novostavby alebo rekonštrukcie bytového či rodinného domu. V Slovenskej republike svieti slnečné žiarenie 2000 – 2200 hodín ročne. Bola by škoda ak by občania nevyužili možnosť dotácie na slnečné kolektory a nezaviedli si ich do svojej domácnosti. Slnečné žiarenie sa dá totižto využiť na vykurovanie a ohrev teplej vody. V dnešnej dobe sú slnečné kolektory umiestnené napríklad aj na reštauráciách, umyvárňach áut, poľnohospodárskych budovách či priemyselných budovách. Slnečné kolektory majú naozaj všestranné využitie a využívajú sa hlavne tam kde je potrebná teplá voda alebo vykurovanie.

panel solární

Dotácie na slnečné kolektory a oprávnené výdavky

Aby ste získali dotáciu na slnečné kolektory musíte spĺňať aj určité podmienky. Ak však dotáciu získate, je dobré vedieť aké výdavky sú z Vašej strany oprávnené. Medzi oprávnené výdavky teda patria určite slnečné kolektory, akumulačný zásobník vody, nosná konštrukcia na upevnenie kolektorov, komponenty nutné na prevádzku solárneho systému či už to je obehové čerpadlo, ventily, snímače teploty atď. Ďalej medzi oprávnené výdavky patria montážne práce, montážny materiál a skúšky a revízie, ktoré sú nevyhnutné na uvedenie solárneho zariadenia do prevádzky.

Slnečné kolektory a ich história

Slnko používali už naši predkovia v dávnej minulosti na ohrev vody. Avšak prvý známy plochý kolektor bol objavený už v roku 1767 švajčiarskym vedcom. Neskôr ho samozrejme viacerý nadšenci zdokonalili. Neustály vývoj však dospel až do podoby kedy so slnečnými kolektormi sme schopní vyhriať celú veľkú halu alebo bazén. Na Slovensku je pritom celoročne dosť slnečného svetla aby sa dali pokryť nároky slovenských domácností.

solární panel

Dotácie na slnečné kolektory však nie sú jediné, ktorá sa dajú získať. Medzi ďalšie dotácie, ktoré sú k dispozícii sú dotácie na fotovoltaiku, tepelné čerpadlá, veterné turbíny alebo na kotly na biomasu. Ak máte otázky a pripomienky na to, ako dotáciu získať neváhajte sa obrátiť na odborníkov z projektu Zelená domácnostiam. Majú už dlhoročné skúsenosti a dokonale ovládajú danú problematiku. Obnoviteľné zdroje energie sú výborné aj pre našu planétu, ktorú by sme mali chrániť a šetriť. S použitím slnečných kolektorov na našich domoch, bytoch či iných budovách sa dá zabezpečiť teplá voda a vykurovanie ekologickým a šetrným spôsobom.