Starostlivá starosť o nechty je väčšinou záležitosťou žien. Mužom stačí iba len občasné zastrihnutie. Ale existujú aj také extrémy ako je napríklad Američanka Lee Redmondová zo Salt Lake City, ktorá si ich naposledy strihala v roku 1979 a dnes ich má dlhé cez osem metrov. Nedokážem si predstaviť, ako vyzerá jej bežný deň. Ako sa dokáže obliecť, najesť a čo osobná hygiena?

žena na manikúře


Možno jej išlo o zápis do knihy rekordov. Napriek tomu ale plnia dôležitú funkciu v našom živote. Chránia https://www.enviroportal.sk/clanok/ek-chce-oslabit-zakony-ktore-chrania-prirodu posledné články prstov a ovplyvňujú citlivosť hmatu. Navyše sú takým barometrom nášho zdravia.

Naše okno do duše

Ste to, čo jete – vnútorná krása sa prejavuje navonok, a ak nám niečo chýba, bude to určite poznať. Naša strava by mala byť bohatá na omega 3 mastné kyseliny, bielkoviny a železo. Na nechtoch sa prejaví napríklad aj nedostatok železa, svetlé lôžka môžu znamenať anémiu. Ide o pokles červených krviniek. Ak je nedostatok železa väčší, môže dôjsť k zmene tvaru a stenčovaniu. Ak patríte k tým, ktorí si ich hryzú, nie ste sami.

Začína s tým až 50% detí a niektorým to vydrží aj do dospelosti. Je to pre nich spôsob, ako zvládať napätie pri vypätých situáciách. Vzdať sa tohto nepríjemného zvyku vám môžu pomôcť rôzne metódy, ktoré vás naučia ako zvládať stres. Z pohľadu psychológa sa môže jednať o stavy úzkosti alebo i obsedantne kompulzívnu poruchu, ktorá si môže vyžiadať aj návštevu odborníka. Preto je dôležité si všímať, či sa ku okusovaniu rúk nepridáva aj seba poškodzovanie.

nehtový design
Občas sa vám môže stať aj menšie nehoda, kedy vám niečo spadne na prst, potom sú zmeny hneď viditeľné. Ale nebojte sa, za niekoľko málo dní budete zase v poriadku. Ak vás ale trápi začervenaná a svrbiaca koža na rukách, môže ísť napríklad o ekzém alebo aj plesňové ochorenia. A to už je dôvod k návšteve lekára, ktorý vám poradí, ako sa tohto problému účinne zbaviť. V každom prípade by sme mali dbať na pravidelnú hygienu a používať napríklad antibakteriálne mydlá, ktoré nám zaručia voňavé a čisté ruky.