Ste majiteľom poľnohospodárskej pôdy, no nemáte pre ňu využitie? V dnešnej dobe to nie je vôbec ojedinelé a ste možno jeden z väčšiny, ktorú ju chce v takomto prípade predať.

farma

•         Lenže nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.
Podľa zákona budete musieť dodržať viac pravidiel a postupov, kým bude vôbec možné predaj zrealizovať. Zo strany Vás ako predávajúceho, môžu byť požiadavky splnené, avšak údajne tú pôdu nemôžete predať tak povediac každému. Kupujúci musí spĺňať podmienky, ktoré v určitom smere určuje zákon a nie Vy, čiže predajca.

·         Tento zákon je možno prekvapujúci, pretože je relatívne nový, platnosť má len od roku 2015.
Záujemca, čiže kupujúci musí po novom spĺňať určité podmienky, ktoré nižšie opíšem.

Musí pracovať alebo podnikať v poľnohospodárskej oblasti a to minimálne tri roky. Rovnako tak musí túto činnosť vykonávať priamo v obci, v ktorej sa pozemok na predaj nachádza, tolerovať sa dajú i blízke a susedné obce. Výnimkou však môže byť prevod na osobu, ktoré je s Vami rodinne spriaznená, alebo pokiaľ ide o záhradku či menší pozemok, ktorý má rozlohu do 2000 metrov štvorcových. Kupujúci by mal mať právoplatný pobyt na Slovensku minimálne 10 rokov, pokiaľ kupuje pozemok ako právnická osoba, musí byť registrovaný na Slovensku rovnako, minimálne 10 rokov.

krajina

Povinnosti týkajúce sa možnosti predaja si však musíte splniť predovšetkým Vy, treba si dať pozor na detaily.
Svoju ponuku o predaji pôdy musíte zverejniť v Registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku a to na webovej stránke ministrerstva poľnohospodárstva, najmenej na 15 dní. V tomto istom časovom úseku musíte pridať svoju ponuku ako oznámenie na úradnú tabuľu v obci, v ktorej sa pozemok nachádza.
Tieto postupy musíte vykonať z dôvodu, aby sa o nich podľa zákona ako prví dozvedeli poľnohospodári, ktorí sú v tomto smere pri kúpe uprednostnení, respektíve aj obecné poľnohospárske družstvá či agropodniky.