Stará práčka si už svoje odslúžila a dosluhovala a vám neostáva nič iné ako ísť do obchodu a zaobstarať si novú práčku pretože v dnešnej dobe bez tejto bielej elektroniky takmer nemožno existovať. Ale ako si vybrať z toho množstva druhov a cenových relácií?

pračka

Otázka č. 1
V prvom rade si treba vybrať medzi z hora plnenou alebo z boku plnenou práčkou. Prvý prípad je vhodný pre domácnosť, kde nie je potreba prať väčšie množstvá špinavého oblečenia a množstvo špinavého oblečenia nepresiahne hodnotu približne 5 kg na jedno pranie. Výhodou z hora plnených práčok je aj ich menší celkový rozmer, ktorý ušetrí miesto napríklad v stiesnených panelákových bytoch. Práčky, ktoré sú plnené z boku sú vhodnejšie pre domácnosti, u ktorých je množstvo špinavého oblečenia väčšie a hmotnosť špinavého oblečenia často presiahne hodnotu 7 kg na jedno pranie.

buben

Otázka č. 2
Je potrebné uvážiť či chcete práčku ktorou funkciou je „len“ pranie špinavého oblečenia alebo urobíte šikovné rozhodnutie a kúpite práčku so sušičkou oblečenia, čím jednak ušetríte priestor pretože kúpite elektro 2 v 1, ale priplatíte si rádovo 100 €. Nakoniec môžete aj tak ušetriť pretože kúpa sušičky osobitne by vás mohla stáť omnoho viac.

Otázka č. 3
Určite by ste mali zvážiť pri kúpe novej práčky jej energetickú triedu, ktorá zodpovedá za spotrebu elektrickej energie pri jej používaní. Dnes je bežné dostať energetickú triedu A +++, ktorá sa vyznačuje vysokou úsporou elektrickej energie počas používania. Väčšina výrobcov vyrába už len práčky s takto označenou energetickou triedou.

spínač

Otázka č. 4
Ďalším faktorom pri výbere práčky je rozhodnutie či chcete len „obyčajnú“ práčku alebo práčku, ktorá ma takzvané ďalšie zmysli, v podobe rôznych senzorov, ktoré môžu pomôcť k lepšej efektivite prania špinavého oblečenia alebo znížiť dobu samotného prania, čo vedie k zníženiu spotreby elektrickej energie a úspore času. Jedinou nevýhodou je, že takáto práčka je niekoľkonásobne drahšia od tej „obyčajnej“.