Správny výber koberca môže napomôcť k ochrane zdravia vás a vašich detí. Práve toto zimné obdobie je kritické pre detské nôžky, ktoré sú náchylné na prechladnutie. Nezabúdajte, že zdravie má byť prvoradé a preto.

koberec

Ešte pred tým, než si predstavíme jednotlivé materiály, z ktorých sa koberce zvyknú najčastejšie vyrábať, je dôležité si uvedomiť, že o koberec sa treba predovšetkým starať. Najznámejšími spôsobmi sú pravdepodobne vysávanie a tepovanie. Hlavným pravidlom však je, že sa vždy treba riadiť pokynmi a odporúčaniami, ktoré sú uvedené na spodnej strane koberca a umiestnil ich tam sám výrobca. Časté tepovanie klasickým spôsobom pomocou prípravku a drapľavej kefy je pre koberec viac menej istá záhuba. Namiesto toho výrobcovia odporúčajú používať hladké nadstavce na vysávanie a tepovanie, poprípade navštíviť odborníkov, ktorí majú špeciálne prípravky a prístroje na hĺbkové tepovanie.

vysavač

Vlna Je čisto prírodný materiál, ktorý má vynikajúce izolačné vlastnosti. Vďaka obsahu lanolínu odpudzuje nielen vodu, ale aj špinu, vďaka čomu je údržba ešte jednoduchšia. Nevýhodou je hlavne pomerne vysoká cena a fakt, že si na nej zvyknú pochutiť mole šatové. Preto vám hneď po kúpe odporúčame koberec ošetriť takzvanou protimoľovou úpravou. Vlna sa pomerne ťažko farbí, preto je farebnosť týchto kobercov pomerne malá. Nič z toho však nemení fakt, že je vlna jedným z najluxusnejších materiálov.

Akryl Naoko a pocitovo ide o materiál, ktorý je takmer totožný s vlnou. Ručne viazané koberce majú niekedy problém rozoznať od tých vlnených aj dlhoroční skúsení odborníci. Akrylové koberce sú omnoho lacnejšie, avšak v konečnom dôsledku sú menej odolné a svoj prvotný vzhľad zvyknú časom zmeniť. V porovnaní s vlnou sa akrylové koberce dajú omnoho lepšie nafarbiť, preto sa môžete tešiť na väčší výber.

Polyester Koberce z polyesteru sú mimoriadne ľahké a mäkké. Tento materiál sa poväčšine používa ako doplnkový výrobný materiál a dajú sa pomocou neho vylepšiť vlastnosti prírodných vláken. Vďaka mäkkosti sa z neho najčastejšie vyrábajú koberčeky a podložky do toalety a kúpeľne.

Polyamid Je mimoriadne pružný a odolný materiál, ktorý veľmi dobre odoláva vode a nečistotám. Typickou vlastnosťou je takzvaná pamäť vlákna, kedy má priľahnuté vlákno schopnosť vrátiť sa do pôvodnej polohy.