Pri kúpe a výbere nových okien sa môžeme rozhodovať medzi niekoľkými možnosťami. A skúsme sa venovať tým najznámejším, ktoré však predstavujú vzájomne rozdielne vlastnosti. Od náročnosti investície až po dizajn, plastové a na druhej strane hliníkové okná predstavujú dve celkom odlišné možnosti. Ak by sme to mali zhrnúť úplne stručne, v kategórii prístupná cena a výborné izolačné vlastnosti je vhodnou voľbou plast, no z hľadiska luxusného dizajnu a vysokej životnosti zasa dominujú tie z hliníku.

mačka pozerá z okna

K silným stránkam hliníkových okien sa radí ich dlhá životnosť s odhadom v priemere na 80 až 100 rokov, v čom sú jednoznačne najlepšou voľbou. Je to takisto ich odolnosť, ktorá sa pod tento faktor podpisuje a spomeňme, že sú zároveň odolné pre požiarom. Práve tento materiál sa používa pri riešení spoľahlivých protipožiarnych systémov. V prípade druhej alternatívy (plast) zasa vravíme o životnosti, ktorá je o cca polovicu nižšia. Hodí sa však spomenúť, že obe možnosti sú spoľahlivou voľbou, čo odoláva takisto nepriaznivému počasiu, čo je v prípade okien veľmi dôležité.

moderný interiér, sklá

Rovnako dôležité sú tepelno izolačné vlastnosti, kde boli dlhoročným favoritom okná z plastu. Súčasná technika spracovania hliníkových okien však pokročila a v prípade ich kvalitnej výroby dokážu byť výsledky v tejto kategórii takmer totožné.

A áno, faktorom súčasných záujemcov je v nemalej miere tiež dizajn a to, ako takéto okno pôsobí na svoje okolie. A toto je jednoznačne silnou stránkou hliníkového prevedenia, ktoré umožňuje použiť relatívne štíhle rámy, no pritom použiť veľká sklá. Pokiaľ teda túžite po takýchto rozmerných sklách, čo pôsobia luxusne, pričom ich nechcete zakrývať robustným rámom, potom je tu voľba jasná. Plast je na druhej strane cenovo prístupnejšia a tým pádom rozumnejšia voľba vtedy, ak vám stačia sklá klasických rozmerov.