Ak máte doma zajačika alebo morské prasiatko, potrebuje mať svoje miestečko, najlepšie klietku. Ak s ním potrebujete cestovať alebo ho odniesť k veterinárovi, má zase svoju prepravku. Ťažko povedať, či je to pre nich pohodlné, ale pre vás ako majiteľov je to iste veľmi praktické.

ohrádka

Aj váš malý syn alebo dcéra potrebujú mať svoje miesto. A tu už nastáva zmena oproti zvieratku, nebude to klietka. Môže to byť celá izba, ale to býva obvykle príliš veľa miesta, takže nejaký obľúbený kútik s hračkami. Alebo ohradka pre deti. Tá síce vyzerá ako klietka, ale má voľný priestor zhora. Zabezpečí nerušené hranie alebo odpočívanie bez strachu rodiča, že šarvanec niečo zhodí, ublíži si, vylezie tam, kam nemá a tak ďalej, veď to poznáte.

Ale vráťme sa k porovnaniu. Ak s dcérou alebo synom niekam potrebujete, nedáte ho samozrejme do prepravky, ale použijete spravidla kočík alebo ergonomický nosič či šatku. Tu už je istota, že je to pre toho, kto sa vezie alebo nesie pohodlné, a pre nás, ktorí vezieme či nesieme, praktické, i keď nie nevyhnutne príjemné.

panenka

Hlavný a najdôležitejší rozdiel je však ten, že zvieratku nevysvetlíte, že má byť ticho, že sa nemusí báť alebo že je pre vás veľmi dôležité. S dieťaťom to skúšajte od úplného začiatku a uvidíte, že to pochopí. Sú síce chvíle, keď o tom budete silno pochybovať, napriek tomu môžeme dať ruku do ohňa za to, že ratolesti chápu a rozumejú oveľa viac, ako sme si vôbec schopní pripustiť.

Zmyslom tohto článku však nie je hľadať víťaza. Každý človek preferuje iného spoločníka životom a vyberá si iste po veľmi zrelej úvahe. Nech už patríte ku ktorejkoľvek skupine, verte, že dvaja sú v každom prípade viac ako jeden a je jedno, či v kresle pred televíziou alebo pri večernom uspávaní.