Ak jazdíte autom pravidelne, určite ste si všimli, že výdavky za palivo vedia z rodinného rozpočtu ukrojiť poriadny kus. Cena za pohonné hmoty sa pritom stále zvyšuje. Sem tam sa stane, že za liter benzínu, či nafty, zaplatíme o pár centov menej. Po niekoľkých dňoch sa však cena vráti tam, kde bola. Asi každý majiteľ auta, túži po čo najnižšej spotrebe. Ak medzi nich patríte, vyskúšajte niektoré z nasledujúcich trikov.

palivo
 
Čím je vozidlo ľahšie, tým menej paliva žerie.Toto je zlaté pravidlo. Ak máte teda kufor naložený kopou vecí, ktoré sa spolu s vami vozia hore dole, nečudujte sa, že musíte tankovať podozrivo často. Všetko nepotrebné, preto z auta čo najskôr vyhádžte. Boli by ste možno prekvapení, ale ak z auta vyberiete všetky predmety, jeho váha klesne o niekoľko desiatok kilogramov. A to sa na spotrebe odzrkadlí pomerne výrazne.
 
Čím vyšší prevodový stupeň, vyššie otáčky a vyššia rýchlosť, tým menšia spotreba. Neznamená to, že máte jazdiť rýchlo. Dôležité je skôr to, aby ste správne preradzovali. Vyberajte si taktiež trasy, pri ktorých môžete jazdiť čo najdlhšie bez preradzovania. Rozhoduje aj čas. Vyhnite sa špičkám na cestách, státie v kolóne a hlavne pohýnanie od kopca, dáva spotrebe vášho auta poriadne zabrať. Vo všeobecnosti platí, že spotreba sa začína výraznejšie znižovať pri jazde nad dve tisíc otáčok.

nádrž
 
Ak stojíte v zápche, alebo na železničnom priecestí, vypnite motor. Ide síce len o niekoľko sekúnd, ak s ich však všetky spočítate, dostanete už vyššie číslo. To, že pri štartovaní míňate viac paliva, je iba fáma.
 
Jazdením na neutrály dokážete ušetriť asi najviac paliva.Nemyslite si však, že auto takto jazdí úplne zadarmo. Spotreba, aj keď podstatne menšia, existuje aj v tomto prípade. Pri takomto spôsobe jazdy, sa vám však rýchlejšie opotrebujú brzdy. Preto si musíte sami zvážiť pre a proti.